استون مارتین DB5 شصت ساله شد | کار تو رنت

0 77


استون مارتین DB5 شصت ساله شد | کار تو رنت


استون مارتینDB5  این کوپه باشکوه در این ماه 60 ساله می شود.

به گزارش مجله ماشین، هنگامی که DB5 برای اولین بار در نمایشگاه خودروی فرانکفورت در سپتامبر ۱۹۶۳ معرفی شد، آغاز یک دوره جذاب بود. برای جشن گرفتن این سالگرد مهم، استون مارتین یک عکسبرداری ویژه با مدل معادل مدرن خود، DB12 ترتیب داد. DB12 را “اولین خودروی سوپر GT جهان” نیز می نامند.

استون مارتین DB5
استون مارتین DB5

DB5 که در نمایشگاه IAA 1963 به نمایش گذاشته شد دارای یک موتور شش سیلندر ۴ لیتری تازه توسعه یافته بود که برای شرایط آن زمان بسیار چشمگیر بود. اساساً می توان آن را به روز رسانی اصلی نسخه ۳.۷ لیتری مدل DB4 معرفی شده در سال ۱۹۵۸ دانست. استون مارتین قدرت این موتور را به ۲۸۲ اسب بخار افزایش داد که برای دهه ۱۹۶۰ بسیار چشمگیر بود. در سال ۲۰۲۳، DB12 جدید با داشتن یک موتور ۴.۰ لیتری توئین توربو که توسط AMG توسعه داده شد و ۶۷۱ اسب بخار قدرت تولید کرد، قدرت خود را دو برابر کرد.

این قدرت DB5 این خودرو را قادر می‌سازد تا حداکثر سرعت خود را به بیش از ۲۴۱ کیلومتر در ساعت برساند، به همین دلیل است که تیم استون مارتین در Gaydon با افتخار اعلام کرد: DB5 سریع‌ترین خودروی GT چهار نفره در جهان است.

DB5 در آن زمان در بین افراد مشهور بسیار محبوب بود و توسط افراد مشهوری مانند سر پل مک کارتنی و جورج هریسون از گروه بیتلز و میک جگر از رولینگ استونز ترجیح داده می شد. علاوه بر این، افراد مشهوری مانند رابرت پلانت از لد زپلین، پیتر سلرز کمدین، جی کی از Jamiroquai و رالف لورن طراح مد نیز دارای DB5 هستند.

S
Leave A Reply

Your email address will not be published.